Dětská hřiště jsou místem, kde se děti mohou vyřádit, rozvíjet svou fantazii a fyzickou zdatnost. Pr...
Novinky
Odřel se váš malý dobrodruh a hledáte, co teď? Reagujte rychle, před ošetřením si důkladně umyjte ruce, vyčistěte ránu a analyzujte rozsah zranění. To jsou hlavní rady v kostce. Pojďme se teď na jednotlivé kroky podívat podrobně, ať dokážete zajistit vašim špuntům rychlou úlevu a bezpečnou cestu k uzdravení.
1. Zajistěte bezpečí dítěte a analyzujte zranění
Vaše dítě spadlo a odřelo se. Pokuste se jednat rychle. Tak minimalizujete bolest dítěte a pomůžete rychlejšímu hojení odřeniny. Jako první zajistěte, aby bylo dítě v bezpečí a nehrozilo mu žádné další nebezpečí. Pokud například spadlo na silnici, jako první jej odveďte mimo nebezpečí dopravního provozu apod.
- Analyzujte rozsáhlost zranění a lékaře vyhledejte pokud:
- odřenina silně krvácí, zastavte (nebo zmírněte) krvácení tlakovým obvazem a vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc
- velikost odřeniny: pokud je odřenina velká a zasahuje velkou část těla dítěte, nebo je na některých místech velmi hluboká, opět doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc
- cizí těleso v ráně: pokud se v ráně nachází cizí těleso, které není možné odstranit pinzetou nebo kleštičkami, je lepší nechat to na lékaři
- pokud se odřenina nehojí, začíná hnisat, je zarudlá nebo bolestivá, pravděpodobně se do ní dostala infekce a je třeba stav konzultovat s lékařem
- při jakékoliv náhlé změně stavu dítěte, například silné bolesti hlavy, ztráta vědomí, křeče
2. Rychlá první pomoc při odřenině u dětí
Pokud se jedná o běžnou odřeninu, na kterou vaše síly stačí (a pozor, tím nijak nebagatelizujeme, jak bolí a jak umí vaše dítko potrápit). Nejdůležitější je, zamezit infikování rány. Před tím, než začnete odřeninu ošetřovat si proto pořádně umyjte (nebo desinfikujte) ruce. Pokud máte po ruce lékařské gumové rukavice - použijte je.
- umyjte a desinfikujte si ruce (pokud máte lékařské gumové rukavice - použijte je)
- jemně omývejte odřeninu studenou tekoucí vodou a odstraňte z rány veškeré nečistoty včetně kamínků, štěrku apod.
- pokud rána krvácí, zatlačte na ni čistým gázovým obvazem, abyste zastavili krvácení. Pokud rána krvácí silně a nepřestává - kontaktujte lékaře
- opět ránu jemně vymyjte, tentokrát vlažnou vodou a můžete použít jemné mýdlo. Pozor do rány by se nemělo dostat příliš mýdla. Spíše si namydlete vaše ruce a nimi jemně omývejte ránu, než dávat mýdlo přímo do rány
- jemně osušte ránu čistým materiálem
- okolí odřeniny můžete desinfikovat jodovou nebo alkoholovou desinfekcí. Nedávejte desinfekci přímo do rány
- drobné odřeniny se mohou hojit tzv. "na sucho". Tedy nemazat, nepřekrývat a nechat vyschnout
- na větší zranění je možné využít tzv. "vlhké hojení". Na ránu se nanese speciální gel nebo mast (doporučujeme je mít připravené v lékárničce v sekci "první pomoc"), rána se zakryje čistým gázovým obvazem a alespoň 24 hodin se nechá zakrytá (je lepší se v tom období nekoupat a i během sprchování dávat pozor, ať se rána zbytečně nepromočí)
- druhý den se obvaz odstraní. Pokud se gáza přilepila na ránu, namočte oblast teplou vodou. Obvyz se snáze uvolní. Netahejte, pokud byste strhli strup, zpomalil by se proces hojení.
3. Psychická první pomoc při úrazu u dětí
Psychická první pomoc je u dětí stejně důležitá, jako ta fyzická. Zejména u těch dětí, které jsou vystrašené. Ujistěte dítě, že jste u něj, že mu pomůžete a že vše bude v pořádku.
- Empatie: nebagatelizujte ale ani nedramatizujte situaci. Jednejte vecně, klidně a laskavě. Dítěti nenadávejte ("kolikrát jsem ti říkal/a, ať tam nelezeš"), nestrašte ho ("no to je hrozný, to je hrozný zranění") ale ani nebagatelizujte ("co řveš, nic se ti nestalo, víš kolikrát jsem já takhle spadl/a!").
- Naslouchejte: místo toho naslouchejte tomu, co vám dítě říká. Příklad takového dialogu může vypadat:
Dítě řve a pláče: "To hrozně bolí"
Rodič: "Chápu, že to bolí. Jsem tady, abych ti pomohl/a. Postaráme se o tu odřeninu spolu"
Dítě: "Ale mě to fakt bolí!!!"
Rodič: "Rozumím, že to bolí opravdu hodně. Zkusíme s tím něco udělat, abyses cítil lépe"
Dítě: "Nemůžu se na to koukat"
Rodič: "Dobře, nebudeme se na to koukat. Zkus se dívat někam jinam, na něco hezkého. Co si třeba spolu popovídat o tom co tě baví. To nám pomůže zapomenout na tu bolest."
- Nabídněte kontrolu: pokud je to možné, dopřejte dítěti trošku kontroly nad situací. Může si vybrat náplast, nebo něco jiného, co by mu mohlo pomoci cítit se lépe
- Rozptylte pozornost: třeba nějakým příběhem, nebo můžete společně hledat zajímavosti v okolí, abyste odvedli pozornost od odřeniny
- Pochvalte dítě: a povzbuďte ho, za jeho odvahu a spolupráci
4. Péče o odřeninu a kontrola procesu hojení u dítěte
Kontrolujte, jak se odřenina hojí. Když se náplast nebo obvaz začne znečišťovat, prosakovat, nebo navlhne - vyměnte ho za jiný čistý. Pozor, abyste při strhávání starého obvazu nestrhli i strup, zpomalili byste tím proces hojení. Můžete obvaz lehce namočit a tím se snadněji sundá.
Při kontrole obvazu mějte vždy sterilně čisté ruce a dbejte na to, aby i nový obvaz byl čistý.
- sledujte barvu odřeniny: měla by měnit barvu z červené na růžovou a bledější
- sledujte otok, měl by se zmenšovat
- rána by neměla hnisat. Hnisavý výtok značí infekci a je vhodné konzultovat s lékařem
- další příznaky infekce mohou být bolest, zarudnutí,horečka nebo otok
Proč by měla miminka v autosedačce jezdit v protisměru jízdy? Jak poznáte, že už je čas vyměnit dětskou autosedačku za větší a co dělat, když máte více dětí a tři sedačky se vám dozadu nevejdou? Tisková mluvčí Policie České repubiky, kpt. Bc. Hana Rubášová, exkluzivně pro Špunty v bezpečí, odpovídá na všechny důležité otázky vás - rodičů ohledně dětských autosedaček.
Rychlá odpověď na nejčastější dotazy: Legislativa ohledně použití dětských autosedaček, výjimky v legislativě dětské autosedačky
Krásný den, paní kapitánko, moc děkujeme, že jste si na nás našla čas. Prozraďte prosím na úvod, proč jsou dětské autosedačky tak důležité pro bezpečnost dětí během cestování automobilem?
Dětské autosedačky jsou nezbytným prvkem pro zajištění bezpečnosti dětí během cestování automobilem. Pokud by došlo k dopravní nehodě, mohou být malé děti zvláště zranitelné. Z tohoto důvodu je klíčové, aby byly děti v umístěny v bezpečných a správně vybraných autosedačkách, které minimalizují riziko zranění a zajišťují maximální ochranu během cestování.
Existuje spousta variant a velikostí dětských autosedaček. Začněme těmi nejmenšími tzv. "vajíčky". Je potřeba, aby ty nejmenší děti byly v tomto typu dětské autosedačky? Jaká je jejich hlavní výhoda oproti sedačkám pro větší děti?
Autosedačka typu "vajíčko" je navržena speciálně pro nejmenší děti a novorozence. Je důležité, aby novorozenci a děti do přibližně 15 měsíců věku používcaly tento typ autosedačky. Hlavní výhodou "vajíček" je jejich hluboký tvar, který novorozencům poskytuje optimální ochranu hlavičky a krku. Další výhodou je snadná manipulace, přenos a kompatibilita s kočárky.
Kdy se má dětská autosedačka umisťovat po směru a kdy proti směru jízdy vozidla? Proč to tak je?
Nejmenší děti by měly být umístěny v autosedačce obrácené proti směru jízdy. To je z důvodu ochrany krční páteře a zabezpečení při náhlém zpomalení, mimořádné události v dopravě nebo dopravní nehodě. Autosedačku umístěnou směřem proti směru jízdy je vhodné používat, dokud dítě nedosáhne hranice váhy a věku určené výrobcem sedačky a v souladu se zákonem.
Kdy je tedy ten správný čas na výměnu dětské autosedačky za větší?
Přechod na větší autosedačku by měl proběhnout, když dítě dosáhne hranice výšky a hmotnosti stanovené výrobcem autosedačky a opět v souladu se zákonem. Nikdy by dítě nemělo být přesazeno do větší sedačky předčasně, to by mohlo snížit jeho bezpečnost. Správně zvolená velikost autosedačky je klíčová pro zajištění bezpečnosti dítěte. Sedačka totiž musí dítěti co nejlépe sedět a tak mu zajistit optimální ochranu v případě nehody. Certifikovaní výrobci autosedaček vždy udávají výškové a hmotnostní limity pro každý model, a ty by měly být dodržovány.
Kdy už stačí dítěti používat podsedák nebo usměrňovač pásu?
Tzv. "podsedák" nebo usměrňovač pásu je vhodné zvolit pro starší děti, které už přerostly autosedačky, ale stále nejsou dostatečně velké pro používání standardního bezpečnostního pásu. Tyto pomůcky umožňují správné umístění bezpečnostního pásu a tím minimalizují riziko zranění dětí při nárazu.
A jak je to s legislativou? Kdy musí být dítě v sedačce a kdy už ne?
Přepravu dětí ve vozidle upravuje § 6 odstavce 1 zákona číslo 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů.
- Dítě musí být ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3 přepravováno v autosedačce, pokud je jeho tělesná hmotnost nižší než 36 kg a tělesná výška menší než 150 cm. Od váhy 25 kg přichází v úvahu jeden druh zádržného systému – zvýšené sedadlo (podsedák), které je používáno spolu s tříbodovým bezpečnostním pásem vozidla. S ohledem na bezpečnost dítěte však doporučujeme užívat dětskou autosedačku s oporou zad, nikoliv pouze „podsedák“.
- Pokud dítě splňuje alespoň jednu ze stanovených podmínek, tj. váhu min 36 kg nebo výšku min 150 cm, lze ho v souladu s ustanovením § 6 odst. 1 písm. e) citovaného zákona přepravovat ve vozidle za použití bezpečnostních pásů. Na předním sedadle vedle řidiče může sedět dítě bez autosedačky, pouze za použití bezpečnostního pásu, za podmínky, že jeho tělesná výška přesahuje 150 cm.
- Dítě může být v autosedačce přepravováno na zadních sedadlech i na předním sedadle vedle řidiče. Pokud je dítě přepravováno v dětské sedačce na předním sedadle vedle řidiče v poloze proti směru jízdy, nesmí být na tomto místě aktivní airbag.
- Při výběru vhodné autosedačky doporučujeme vždy se řídit tzv. zkušební značkou, na které jsou uvedeny všechny důležité informace vztahující se ke konkrétní autosedačce.
Existují nějaké výjimky v používání dětských autosedaček? Např. dvě sedačky vzadu v autě a třetí už se tam rodičům nevejde?
Jak již bylo řečeno použití dětských autosedaček ve vozidlech je povinností a prioritním bezpečnostním prvkem. Existují, avšak výjimky, kdy je možné přepravit dítě bez autosedačky.
- Při přepravě bezpečnostními složkami, jako je záchranná služba, policie nebo hasiči.
- Pokud to zdravotní stav dítěte neumožňuje, avšak je třeba lékařské potvrzení.
- V případě, že se na zadním sedadle nevejdou 3 autosedačky, tak na prostředním mezisedadle se může v tomto případě převážet dítě starší 3 let, které bude správně upevněné bezpečnostním pásem. Tento případ se již tolik nedoporučuje, je lepší, aby každé dítě mělo svoji autosedačku.
Jízdu bez autosedačky je také možné obhájit v případech krizových situací nebo při odvozu zraněného do nemocnice či v případě živelné pohromy a podobně.
A jak je to s místem, kde děti sedí. Které místo v autě byste pro zajištění co největšího bezpečí dětí doporučila?
Pro maximální bezpečí doporučujeme, aby děti seděly vzadu v automobilu - samozřejmě pokud je to možné. Sedadla vzadu poskytují větší bezpečnost, protože jsou děti chráněny před nárazy zepředu a jsou dále od vzduchových polštářů, které mohou být nebezpečné pro malé děti.
Mohou rodiče, kromě řádného umístění dítěte do autosedačky, udělat ještě něco, aby jejich děti byly v průběhu jízdy autem v maximálním bezpečí?
Buďte vzorem. Správným vzorem pro své děti. Používejte bezpečnostní pásy, dodržujte pravidla silničního provozu a chovejte se zodpovědně. Zábava na cestách může dítě udržet klidné a spokojené. Připravte si hračky, knihy nebo audiopřehrávač s oblíbenými pohádkami. Při delších cestách dělejte pravidelné zastávky, aby se dítě mohlo protáhnout, najíst a občerstvit.
Velmi vám děkuji za rozhovor.
Pro Špunty v bezpečí vedla rozhovor
PhDr. Romana Mazalová, Ph.D.
Věděli jste, že české zdravotní pojišťovny přichází s vyjímečnou iniciativou, která bezpečí dětí podporuje? Jsou jimi příspěvky pro těhotné maminky a bezpečnostní vybavení pro miminka. Pojďme se společně podívat na přehled největších českých zdravotních pojišťoven, které nabízí finanční příspěvek na naše produkty pro dětskou bezpečnost a na ty nejžádanější kousky z našeho e-shopu, kde je možné tuto výhodu uplatnit.
Která je vaše zdravotní pojišťovna? Klikněte a zjistěte výši možného finančního příspěvku
Vzhledem k tomu, že nabídky a podmínky zdravotních pojišťoven se mohou časem měnit, doporučujeme si vždy ověřit aktuální informace pro daný rok na webových stránkách konkrétních zdravotních pojišťoven (odkazy uvádíme přehledně v tabulce níže). Dále doporučujeme zjistit, zda není příspěvek omezen nutností zakoupit produkt ve zdravotnickém zařízení (výjimečně je to v podmínkách zdravotních pojišťoven, zejména u zdravotnických materiálů jako jsou např. vložky do podprsenek).
Přehled finančních příspěvků zdravotních pojišťoven na bezpečnostní pomůcky pro děti
VZP Všeobecná zdravotní pojišťovna |
ZMPV Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra |
ČPZP Česká průmyslová zdravotní pojišťovna |
OZP Oborová zdravotní pojišťovna |
VoZP Vojenská zdravotní pojišťovna |
RBP RBP zdravotní pojišťovna |
|
K porodu a po porodu | Pomůcky pro novorozence a kojence | Maminky | Příspěvek pro těhotné a novorozence | Péče o miminko | Po porodu | |
Monitor dechu | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Monitor spánku | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Odsávačka mléka | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Nádoby na mateřské mléko | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Sterilizátory lahví | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ohřívač lahví | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Prsní vložky | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Jednorázové kalhotky | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Teploměr | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Odsávačka hlenů | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Chůvička | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Polohovací polštář na kojení | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Dětské inhalátory | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Všeobecná zdravotní pojišťovna 
Maximální výše příspěvku: 3 500 Kč
Příspěvek pro: těhotné ženy a maminky do 12 měsíců od porodu
Podmínky čerpání: vyplněná a podepsaná žádost, doklad o zaplacení, platný těhotenský průkaz nebo rodný list dítěte
Jak podat žádost: on-line přes aplikaci Moje VZP nebo osobní návštěva na pobočce
Název programu a odkaz na web pojišťovny: K porodu a po porodu
Příspěvek lze mimo jiné uplatnit na:
- absopční prsní vložky
- kontaktní kojící kloboučky
- chrániče prsních bradavek
- tampony do podprsenky
- formovače bradavek
- hojící polštářky
- odsávačky mateřského mléka (včetně příslušenství a náhradních dílů)
- sterilizátor lahví
- ohřívač lahví
- pomůcky pro alternativní způsoby podání mateřského mléka
- láhve pro kojené děti (včetna náhradní savičky)
- monitor spánku
- monitor dechu
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra 
Maximální výše příspěvku: až 3 000 Kč na pomůcky na kojení, až 1 500 Kč na pomůcky pro novorozence a kojence do 1 roku
Příspěvek pro: těhotné ženy a maminky do 12 měsíců od porodu
Podmínky čerpání: vyplněný formulář s žádostí o příspěvek, platební doklad
Jak podat žádost: pomocí e-komunikace, osobně či ve sběrném boxu, poštou na adresu ZP MV ČR - Back office, Masarykovo náměstí 1100/35, Jihlava, 586 01
Název programu a odkaz na web pojišťovny: Pomůcky pro kojení, Pomůcky pro novorozence a kojence do 1 roku
Příspěvek lze mimo jiné uplatnit na:
- teploměr
- odsávačka hlenů
- polohovací polštář pro kojení
- chůvička
- odsávačka mateřského mléka
- monitor dechu
- formovače / chrániče bradavek
- hojící / chladící polštářka na bradavky
- kojící polštářky
- odsávačka mateřského mléka
- ohřívačka lahví
- sterilizátor lahví
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna 
Maximální výše příspěvku: až 1 000 Kč program Žena po porodu, až 500 Kč program Zdravé dítě, až 500 Kč program Chůva 24
Příspěvek pro: těhotné ženy a maminky do 12 měsíců od porodu
Podmínky čerpání: zadání čísla účtu, předložení občanského průkazu, těhotenský průkaz (nebo rodný list dítěte), doklad o úhradě
Jak podat žádost: přes aplikaci "zdraví v mobilu", elektronicky prostřednictvím Elektronické přepážky, osobně, datovou schránkou, poštou
Název programu a odkaz na web pojišťovny: Maminky
Příspěvek lze mimo jiné uplatnit na:
- formovače a chrániče bradavek
- absorbční prsní vložky
- odsávačky mateřského mléka (včetně náhradních dílů a příslušenství)
- ohřívačky
- nádoby na uchování tekutin (především mateřského mléka)
- lahve na kojení
- savičky
- sterilizátory
- kojící polštáře
- odsávačka nosních hlenů
- monitory dechu
- chůvičky (doklad z lékárny / specializované prodejny)
Oborová zdravotní pojišťovna 
Maximální výše příspěvku: kupon pro těhotné ve výši až 1 500 Kč, kupon pro novorozence ve výši až 1 500 Kč
Příspěvek pro: těhotné ženy a maminky do 12 měsíců od porodu
Podmínky čerpání: vyplněný formulář s žádostí o příspěvek, účtenka
Jak podat žádost: papírovým formulářem na přepážkách, prostřednictvím aplikace VITAKARTA (sekce bonusy), poštou, datovou schránkou
Název programu a odkaz na web pojišťovny: Příspěvek pro těhotné a novorozence
Příspěvek lze mimo jiné uplatnit na:
- Vybrané přístroje a pomůcky pro péči o miminka (např. odsávačka na mléko, monitor dechu...)
Vojenská zdravotní pojišťovna 
Maximální výše příspěvku: péče o miminko až 1 500 Kč, prevence v těhotenství a po porodu až 1 500 Kč
Příspěvek pro: těhotné ženy a maminky do 6 měsíců od porodu
Podmínky čerpání: vyplnění formuláře, doklad nebo kopie dokladu
Jak podat žádost: on-line přes klientský portál nebo aplikaci Zdraví na klik, osobně, poštou
Název programu a odkaz na web pojišťovny: Prevence v těhotenství a po porodu, Péče o miminko
Příspěvek lze mimo jiné uplatnit na:
- monitor dechu
- teploměr
- elektronická chůvička
- polohovací polštář
- odsávačka hlenů
- kojící polštářek
- odsávačka mléka
- vložky do podprsenky a speciální podprsenky
- sterilizátor
- ohřívačka
RBP zdravotní pojišťovna 
Maximální výše příspěvku: 1 000 Kč program Po porodu, 500 Kč program Pro miminka do jednoho roku
Příspěvek pro: ženy po porodu a miminka do jednoho roku
Podmínky čerpání: doklad o zakoupení produktu v lékárně nebo speciální prodejně s kojícími potřebami, vyplněný formulář, průkaz totožnosti, kartička pojištěnce
Jak podat žádost: online přes váš účet v aplikaci my213
Název programu a odkaz na web pojišťovny: Příspěvky pro miminka do jednoho roku, Bonusové programy po porodu a pro těhotné
Příspěvek lze mimo jiné uplatnit na:
- monitor dechu
- chůvičky
- odsávačky hlenů
- sterilizátor lahví
Dále pomůcky ke kojení (zakoupené v lékarně nebo speciální prodejně s kojícími potřebami)
- absorbční prsní vložky
- kojící kloboučky a polštářky
- odsávačky mateřského mléka
- chrániče a formovače bradavek
- nádoby na uchování mateřského mléka
- ohřívačky
- sterilizátory
- vložky s obsahem nanostříbra
Nejčastěji se s boulí setkáte na hlavě, kůže je zde tenká a hlava je hojně zásobena drobnými žilkami...
Pamatuji si, když jsem přijela se svým prvním dítětem z porodnice domů. Média, sociální sítě, reklama, ale i kamarádky mi vnukly myšlenku, že to bude ten nejšťastnější den mého života. Ž...